ברוכים הבאים לבלוג שלי!

סבא ברטהולד


היעד: וינה, אוסטריה המטרה: למצוא פרטים על סבא ברטהולד צוקר מי אתה סבא?

בפוסט האחרון סיפרתי לכם על הטיול שלי בוינה עם תמרה, וציינתי שם שחלק מהטיול היה חיפוש אחר השורשים שלי מצד סבא, אבא של אבא, ברטהולד צוקר. גדלתי רק עם סבתא, אמא של אמא. ואני יודעת כל כך הרבה פרטים עליה, שבאמת אי אפשר להתקיל אותי עם שאלה שלא אדע עליה את התשובה, וגם אחרי מותה היום אני ממשיכה ללמוד פרטים על חייה ובטוחה שעוד אכתוב עליה בעתיד. וזהו. לא הכרתי את שאר הסבים שלי, שניים נפטרו עוד לפני שנולדתי וסבא ברטהולד נפטר כשהייתי בת פחות משנה. עליו שמעתי פרטים בודדים ובעצם הרכבתי לעצמי סוג של פרופיל בראש.

סבא ברטהולד נולד בוינה בשנת 1909, לאבא ויקטור ואמא צילי, נולדה לו אחות בשם אליזבת, אחריה אח בשם רודולף ועוד אח בשם ולטר. רק לאחרונה גיליתי שסבתא רבא צילי הביאה ארבעה ילדים בארבע שנים! איזה טירוף! אבא שלו ויקטור נפטר בשנת 1933 (ממה, לא יודעת) והוא עלה לארץ בשנת 1937 ואחריו הגיעו שני האחים. מה קרה לאחות? ומה קרה לאמא שלו? למה האחים לא עלו יחד? וממה בכלל מתחילים? מצאתי בקופסא ישנה תמונות שלו בתור גבר צעיר, עם החבר'ה, ובטיולים, תראו איזה חתיך! בתמונה למעלה הוא שני מימין ובשמאלית שני משמאל. נו, הבלונדיני.... ולמטה רואים את החלה הענקית שהוא אפה, בדיוק את התמונה הזו אני מדמיינת בכל שישי כשאני אופה חלות עם הילדים.


נקודת ההתחלה החיפוש שלי מתחיל לפני עשר שנים, כשפגשתי בלימודים שלי בחור גרמני שסיפרתי לו שאני מחפשת מידע על סבא ולא יודעת מאיפה להתחיל, שאני אפילו לא יודעת איפה בוינה הוא חי. ואז בפשטות הוא עונה לי, מה הבעיה? תכתבי לעירייה של וינה והם יענו לך. הרבה דברים קשים אפשר לומר על האוסטרים, אבל מסודרים הם כן ויש להם רישום מסודר של כתובות. וכך היה. הוא כתב מכתב בגרמנית, רשמי מאוד ושלחנו מכתב. לאחר שבועיים קיבלתי מכתב תשובה בגרמנית בדואר והייתי בהלם. לא חשבתי לרגע שהם יענו לי, ולכן ההפתעה הייתה מבורכת ובעיקר מרגשת. ישבתי עם אבא שלי והוא סיפר לי חלקיקי מידע. ידעתי שסבא ברטהולד אהב לטייל ולצלם את הנופים היפים של אוסטריה. אספתי את כל התמונות שיש לנו עליו ומיינתי אותן ופעם הראשונה הסתכלתי עליהן ממש, מנסה לדלות פריטי מידע סמויים. ידעתי שהיה צלם חובב, עצמתי את העיניים ודימיינתי את עולמו. מצאתי את תעודת הגמר שלו בבית הספר לטבחות שם התמחה בקונדיטוריה (כמו אביו) ויחד איתה ועם המכתב שנמצא אצלי עשר שנים טסתי לוינה.


חיפוש הבתים מזל שיש היום גוגל, בחיי. דבר ראשון שעשיתי עוד לפני שנסעתי היה לחפש בגוגל את הכתובות המדויקות. אין לתאר את ההתרגשות כשראיתי ששלוש מהכתובות היו ממש ליד המלון שלי! אפרופו, כשהגעתי לרחוב של המלון, היה כתוב בהוראות הגעה באתר שלהם לצאת ולפנות שמאלה, אחרי 100 מטר תראו אותנו. ואני הולכת והולכת ומשהו לא נראה לי הגיוני ותואם את ההסבר של המלון. פשוט הלכתי, בלי לראות ימינה ושמאלה. רק אח"כ גיליתי שיצאתי מהיציאה השנייה, זו של המעליות (הרי הייתי עם עגלה) ומבלי להתכוון, הלכתי לרחוב של סבא.


אקדים ואומר שזה לא היה קל. האנשים לא רצו לפתוח לי את הדלת, לא רצו שאכנס לבניין אפילו. אם ניסיתי להסביר מי אני ומה אני רוצה, שזה בסך הכל להציץ לדקה ואולי לצלם בפנים למזכרת, הם הראו לי את הדלת החוצה ואחת אפילו טרקה לי אותה בפנים. לא נעים. הם עברו הרבה דירות בזמן קצר. לא ברור למה. אבל אחרי שהלכתי מבית לבית, גילית שהמרחק קצר בין אחד לשני. אז מזה אני מבינה שההורים שלו לא רצו לשנות מסגרות לילדים, או שהיה להם קרוב לעבודה. בחלק מהבתים הם גרו רק חודשים, או שבועיים, או שנה. יש עוד שני בתים בהם הם חיו הרבה זמן עד נובמבר 1933 ולצערי לשם לא הגעתי. Kirchengasse 11


Esterhazgasse 31


Siebensterngasse 44


בית הספר לטבחות אחד הדברים שאני הכי זוכרת, היא תעודה בגודל של חצי גיליון נייר, תעודת גמר של בית הספר לטבחות בהתמחות קונדיטוריה ששוכבת אצלנו שנים, כבר עם חורים, קמטים וצהוב בצדדים. כבר לפני עשור סרקתי את מה שיכולתי ושמרתי בצד.


ניסיתי לברר עם דוברי גרמנית איפה הוא למד? ולא הצלחתי למצוא. אמרו לי בוינה ללכת לשאול בבית קפה וינאי שקיים שנים רבות, ולא ידעו שם לומר. המליצו לי ללכת לברר במלון זאכר שמשם מגיע הזאכר טארט המפורסם וגם שם לא ידעו לומר. איפה למדו טבחות בוינה? איך זה יכול להיות שאין מקום אחד מסודר? שלושה ימים חיפשתי, וכמעט התייאשתי. חזרתי למלון, קראתי במדריך שיחור פרטים על הקהילה היהודית ופתאום אני קולטת שכתוב שם שחור על גבי לבן, שברובע היהודי בוינה במספר 3-4 פעם חי לו מוצארט וב100 שנים האחרונות הוא משמש כבית הספר לטבחות. נפלה לי הלסת.

מיד נסעתי לשם, וראיתי בתים משגעים עם ארכיטקטורה טיפוסית, מאוד ניאו קלאסית ולא יכולתי להשאר אדישה לשלטים שעל הבתים בהם כתוב "כיכר היהודים". היום יש שם אנדרטה מפורסמת לשואה, וכשראיתי את שמות הגטאות, לא יכולתי שלא לדמיין מה עבר על המשפחה שלי, על ברטה, סבתא של ברטהולד שעליה הוא קרוי שנשלחה לטרזנשטאט, עוד פרט שגילית רק לאחרונה.


הלכתי לבית מספר 3-4, והנה הוא עמד שם. בית הספר לטבחות. בניגוד לשאר הבתים שבהם לא הסכימו להכניס אותי ויצאתי משם עם הרגשה רעה, פה הדלת פשוט היתה פתוחה! ישר נכנסתי בלי לחשוב פעמיים. עם הגרמנית הבסיסית מינוס שיש לי, הצלחתי לקרוא את השלטים שעל הבניין, ועל המעלית ובקומות, ועליתי למשרדים. גם שם היתה אישה שניסתה לעזור לי, הפעם לא אמרתי לה שאני מישראל אלא ביקשתי פרטים כללים. בהתחלה היא היתה סופר נחמדה ואדיבה, אבל גם אצלה זה לא התקדם לשום מקום כי גם היא לפתע פתאום כשראתה את תעודת הגמר של סבא שלי, מיהרה לצאת מהמשרד, לסגור אחריה את הדלת, ולצאת משם במהירות. אמרתי תודה והלכתי, רק שנשארתי במסדרון, מחכה שהיא תצא מהבניין ואיך שזה קרה, ישר עליתי חזרה לראות את חדרי הלימוד והמטבחים. הייתי ילדה שגדלה במטבח, צופה באבא שלי מבשל ואופה והתחושה שם היתה זהה לתחושת הילדות, מעין נוסטלגיה מטורפת עם אנרגיה שקשה לי להסביר במילים. ידעתי שהגעתי למקום הנכון.


סבא ברטהולד היה אופה, קונדיטור ואלוף באופן כללי בעיני. בחרתי לפוסט הזה כמה תמונות מייצגות של העוגות שלו. כולן צולמו בירושלים, ואני עד עכשיו מתפעלת מהרמה! הדיוק! היצירתיות! הלוואי שיכולתי לראות אותו בפעולה וללמוד ממנו את דרכו במטבח.למי שמחפש מידע על המשפחה שלו בוינה:

עייריה:

post@ma08.wien.gv.at

ארכיב:

Jewish Records Office DSA Irma Wulz, BA Tel. +43/1/531 04-172 Fax +43/1/531 04-219 www.archiv-ikg-wien.at

ARCHIVE opening hours Archive MON, TUE, WED, THU: 10.00 16.00 FR: 10.00 13.00 Exceptions: religious and public

holidays and on 24 and 31 December For organizational reasons we ask You to sign up first. You are also welcome to send your request via e-mail

עוד הרבה שאלות נותרו פתוחות, אבל היום יותר מתמיד אני מרגישה קרובה אליו, ומצליחה קצת יותר לדמיין איך נראו חייו גם בוינה וגם בירושלים. תמונה אחרונה לסיום, אני ליד סבא. אני יודעת שקיבלתי הרבה מהתכונות שלו, ועל כך אני שמחה מאוד.


מאחלת לכם למצוא שורשים,

עופרה

#טיול #נסיעה #חופש

0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

about

היי אני עופרה. 
יש לי רשימת חלומות ומשאלות 
ואני עסוקה בלהגשים אותם
בקצב שלי. 

shop 

 #ofrazart